środa, 24 sierpnia 2011

Great Moments in British History

Dziś przedstawiam najważniejsze momenty w brytyjskiej historii według Johna O`Farrela, autora książki pod tytułem: An Utterly Impartial History of Britain or 2000 years of Upper Class Idiots in charge. Tłumaczenie i dobór zdjęć by Bydlog™.

450 - Anglowie, Sasi i Jutowie dokonują inwazji na południowo- zachodnią Brytanię.
Londyńczycy spokojnie przenoszą się do swoich domków letniskowych w Kornwalii.

596 - Święty Augustyn, arcybiskup Cantenbury zaprasza saskich pogan do uczestnictwa w szkółkach niedzielnych "tylko po to żeby zorientowali się o co w tym wszystkim chodzi".761 - Król anglosaski Offa deklaruje, że tylko Wielki Wał może powstrzymać rozrabiających Walijczyków. Ktoś proponuje siostrę Olafa.793 - Wikingowie plądrują małą wyspę Lindisfarne słynną z tego, że Polański nakręcił na niej Matnię. Wśród ludu ogólne rozczarowanie spowodowane faktem, że Wikingowie to nie hipisowska grupa folkowa.

947- Skandynawowie podbijają angielskie księstwa wprowadzając terror i meble z Ikei.1075 - Tkanina z Bayeux przedstawia paskudną śmierć króla Harolda II w bitwie pod Hastings. Pojawiają się głosy oburzenia po tym jak niektórzy zaczynają nazywać ją: "paskudna tkanina".1191 - Ryszard I przyłącza się do Trzeciej Krucjaty przekonując niezdecydowanych, że Saladyn posiada broń masowego rażenia.1215 - Król Jan bez Ziemi akceptuje Wielką Kartę Swobód. Od tej chwili władza monarchy ogranicza się do otwierania okolicznościowych imprez sportowych.

1265 - Powołany zostaje pierwszy Parlament. Liberalni demokraci żądają proporcjonalnych wyborów.1337- Król Edward III obiecuje zakończyć Wojnę Stuletnią przed świętami Bożego Narodzenia.

1349 - Czarna Śmierć zabija dwie piąte populacji ale zwolennicy medycyny homeopatycznej nadal uparcie trwają przy swoim.1415 - Henryk V masakruje tysiące Francuzów w bitwie pod Agincourt żeby zemścić się za zachowanie szczególnie chamskiego francuskiego kelnera.

1455 - Po tym jak koleś z Yorkshire zostaje zapytany, z której części Lancashire pochodzi rozpoczyna się Wojna Róż. 1533 - Henryk VIII, znany król i tekściarz nakazuje egzekucję swojej drugiej żony Anny Boleyn po drobnej małżeńskiej sprzeczce.1570 - Protestanci i katolicy zgadzają się nie zgadzać.

1649 - Karol I skazany na dekapitację. Po apelacji głowę przyszyto z powrotem.1650 - Cromwell zakazuje obchodzenia świąt Bożego Narodzenia po tym jak zapomniał kupić żonie prezent.

1688- Wspaniała Rewolucja wprowadza wolność słowa, wolność polityczną i prawo do bicia katolików.

1707 - Akt Unii łączy Szkocję i Anglię. Traktat postanawia, że szkoccy sportowcy nazywani będą brytyjskimi dopóty dopóki będą osiągać sukcesy.1763 - Wojna Siedmioletnia kończy się zgodnie z planem.

1769 - James Watt opatentowuje silnik parowy co ma za chwilę rozpocząć Rewolucję Przemysłową.1770 - Cała populacja Anglii przenosi się do małej kamienicy w Manchesterze.1776 - Amerykanie deklarują niepodległość niezadowoleni z brytyjskich usług stomatologicznych.1815 - Wellington wygrywa konkurs Eurowizji z piosenką "Waterloo".

1885 - Florence Nightingale uczy pielęgniarki myć ręce żeby raz na zawsze skończyć ze szpitalnymi infekcjami.1918 - Niemcy przyznają, że przegrali Pierwszą Wojnę Światową. Ogólny niepokój w związku ze słowem "Pierwszą".

1921 - Irlandczycy zdobywają niepodległość a większość z nich przenosi się do dzielnicy Kilburn w Londynie.1930 - Wielki Kryzys. Wszyscy ubierają szmaty i podpierają ściany budynków w oczekiwaniu na Drugą Wojnę Światową.1939 - Najazd Niemców na Polskę. Chamberlain ogłasza przez radio Drugą Wojnę Światową.1940 - Winston Churchill znajduje ofertę pracy na stanowisko premiera w Guardianie.1941- Hitler wypowiada wojnę Sowietom, Ameryce i Rycerzom Jedi.1944 - D- day. Pierwszy raz w historii Brytyjczycy są na plaży przed Niemcami.


6 komentarzy:

 1. pooglądałam obrazki bo w taki upał mam ciężkie myślenie a historia to moja pięta achillesowa...

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo mi się podoba taka wersja historii, zresztą znacznie wdzięczniej przyswajalna. Ale Anglicy maja wyjątkowy dystans do siebie i potrafią się z siebie śmiać. U nas pewnie nabijanie się z Kasztanki wywołały spazmy u części społeczeństwa. Może tym bardziej warto spisać taką historię Polski? ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Też o tym pomyślałem - ale obawa przed tym polskim cierpiętnictwem.

  OdpowiedzUsuń
 4. Pan panie Byd Log pan piszesz fajną historię

  OdpowiedzUsuń
 5. no to człowieku masz teraz problem ...... Prokurator na karku ( zarzut nie umyślnego spowodowania śmierci podczas libacji alkoholowej ) . Sąsiad to przeczytał i umarł ze śmiechu ;D Ja przeczytałem tylko do 947 r . i zlałem się w gacie ...Serdecznie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A dziękuję. Nie spodziewałem się, że ktoś to przeczyta.

   Usuń